پروژه راه آهن بستان آباد به سراب زیر ذره بین خبری نیوز سراب

راه آهن سراب - بستان آباد عبارتی که این روز ها بیشتر از هر موقع دیگر به گوش بسیاری از اهالی شهرستان سراب خورده و در این بین ایهامات ایجاد شده باعث بروز برخی از شایعات در بستر فضای مجازی شده است اما واقعیت چه چیزی است  ؟ پروژه راه آهن بستان آباد سراب آیا واقعیت دارد یا یک شعار انتخاباتی بود ، با توجه به پرسش و پاسخ ها و شایعات فضای مجازی توجه شما را به گزاش نیوز سراب از پروژه راه آهن بستان آباد به سراب جلب می کنیم .

راه آهن سراب – بستان آباد عبارتی که این روز ها بیشتر از هر موقع دیگر به گوش بسیاری از اهالی شهرستان سراب خورده و در این بین ایهامات ایجاد شده باعث بروز برخی از شایعات در بستر فضای مجازی شده است اما واقعیت چه چیزی است  ؟ پروژه راه آهن بستان آباد سراب آیا واقعیت دارد یا یک شعار انتخاباتی بود ، با توجه به پرسش و پاسخ ها و شایعات فضای مجازی توجه شما را به گزاش نیوز سراب از پروژه راه آهن بستان آباد به سراب جلب می کنیم .

پروژه راه آهن بستان آباد – سراب  – اردبیل پس از طی مسافت ۱۸۲ کیلومتری و با عبور از شهر های کردکندی ، دوزدوزان ، سراب ، نیر و سرعین به راه آهن اردبیل متصل خواهد شد که اجرای این طرح به دلیل قرار گیری دو شهر سراب بعنوان قطب کشاورزی و سرعین بعنوان قطب گردشگری از اهمیت ویژه ای برخوردار است  که طبق برآورد ها این پروژه در صورت تامین منابع مالی در عرض ۴ سال به اتمام خواهد رسید .

راه آهن بستان آباد سراب به طول ۷۷ کیلومتر می باشد که با گسترش طرح ، پروژه به شهر های اردبیل و قفقاز متصل خواهد شد این طرح که در ۳ فاز اجرا می شود از شهر های بستان آباد ، کردکندی ، دوزدوزان ، سراب ، نیر و سرعین عبور کرده و به اردبیل خواهد رسید .

فاز اول اجرای پروژه راه آهن بستان آباد به سراب در هفتم بهمن ماه سال ۱۳۹۷ با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس دوره دهم شورای اسلامی با اعتباری بالغ برا ۵۵ میلیارد تومان  به طول ۱۵ کیلومتر آغاز شد که فاز دوم به مناقصه رفته  وفاز سوم دستور مناقصه چند روز قبل توسط نماینده مردم شهرستان سراب از وزیر راه و شهرسازی اخذ شده است .

در این پروژه ۷۴۹  هزار متر مکعب از پروژه راه آهن بستان آباد سراب خاکریزی و ۲۴۸۵ متر مکعب از پروژه خاکبرداری شده و باتوجه به توپوگرافی منطقه و قرار گرفتن ۷۴ کیلومتر از مسیر در منطقه کوهستانی و تپه ماهور در این مسیر ریلی ۸ هزار و ۱۰۰ متر …. و ۱۴۰۰ متر پل  تیپیک ،  ۳ دستگاه پل خاص به طول ۲۷۶ متر ، یک دستگاه تونل به طول ۱۴۰ متر و سه دستگاه تقاطع اجرا خواهد شد .

مسیر ریلی بستان آباد سراب اردبیل علاوه بر قرارگیری دو شهر مهم در عرصه کشاوری و گردشگری در طول مسیر از اهمیت ویژه دیگری برخوردار است و آن به این دلیل می باشد که این خط ریلی در واقع در مسیر اتصال معادن حیاتی استان و کشور قرار دارد بطوری که استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به نفلین سینت سراب عنوان داشت از مهمترین علل تاسیس این شبکه ریلی وجود معدن و کارخانه مهم نفلین سینت سراب  می باشد که در این شبکه ریلی سالانه بیش از ۶ میلیون تن بار جابجا خواهد شد  همچنین این خط ریلی در مسیر معدن مس سونگون ، صنایع و مراکز اقتصادی منطقه بویژه تسهیل در تولیدات کارخانه های مهم منطقه و کشور و استان های در طول مسیر خواهد بود .

با گفته های فوق به این جمع بندی میرسیم که راه آهن بستان آباد به سراب نه تنها پروژه انتخاباتی نیست بلکه فاز اول آن با حضور رئیس مجلس آغاز شده و فاز دوم در مرحله واگذرای و فاز سوم در مرحله مناقصه می باشد و این طرح درصورت تامین مالی چند سال دیگر صدای قطار در سراب نواخته خواهد شد و بعنوان حُسن ختام گزارش از زحمات دکتر یوسف داودی نماینده شهرستان سراب در دور دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی به جهت جدیت و پیگیری طرح راه آهن بستان آباد به سراب  کمال تشکر و قدردانی را داریم چرا که قطعا پیگیری های یک نماینده در تحقق و تسریع اجرای یک پروژه نقش مهمی دارد

گزارش : اصغر برزگر